Direksiyon

Direksiyon ürün sayısı 190
Dökümanlar
Videolar

Aracın istenilen yöne kolay ve zahmetsiz yönlendirilmesine olanak sağlayan düzeneğe Direksiyon Sistemi denir. Direksiyon sistemi bir bakıma aracın kılavuz ve yol gösterici sistemidir.


Yönlendirme hareketleri direksiyon simidi, direksiyon mili, direksiyon dişli kutusu ve direksiyon bağlantı kolu yardımıyla ön tekerleklere iletilmektedir. Direksiyon simidinin dairesel hareketi direksiyon mili vasıtasıyla direksiyon dişli kutusunda bulunan istavroz dişlisine iletilmektedir. Direksiyon mili aracın gövdesine tespit edilmiş olan direksiyon kolonu borusu ile desteklenmektedir. Sürücünün yönlendirme hareketlerinin tekerleklere iletilebilmesi için çeşitli parçalara gereksinim duyulmaktadır. Bu parçalar aracın tipine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.


Direksiyonu çevirmek için uygulanacak kuvvet, olumsuz bir etken yok ise minimum seviyede olmalıdır. Araç dönüş işlemini tamamlandıktan sonra direksiyon simidi düz konuma sürücü fazla efor sarf etmeden dönebilmelidir. Bozuk yol yüzeyinden gelen darbeler direksiyon hâkimiyetinin kaybedilmesine neden olmamalıdır. Araç dar ve virajlı yollarda sürülürken direksiyon sistemi ön tekerlekleri çabuk, kolay ve muntazam bir şekilde çevirebilmelidir.


Direksiyon sistemi ağır yüklere maruz kaldığından sürüş güvenliğine doğrudan etki etmektedir. Aşınan parçaların değişiminde tasarım, malzeme kalitesi ve üretim yönünden teknolojik özelliklere sahip yedek parçalara ihtiyaç duyulmaktadır. OREX onaylanmış, orijinal üretici kalitesinde zengin ürün yelpazesi ile kullanıcılara zorlu koşullarda bile kararlı bir yol tutuşu sunar.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi