Egzoz Sistemi

Egzoz Sistemi ürün sayısı 247
Dökümanlar
Videolar

İçten yanmalı, dizel veya benzinli motor tiplerinde sıkışan fazla havanın tahliyesini sağlamak için kullanılan sisteme Egzoz Sistemi denir. Tüm araç gruplarında önemli bir yere sahip olan egzoz sistemi, atık gazları kabin içerisinden uzaklaştırırken, gürültü seviyesini de kontrol altında tutmaktadır. Bununla birlikte araç performansını arttırır ve yakıt tüketimini azaltma görevini üstlenir. Egzoz sistemi aynı zamanda manifold sistemiyle birlikte çalışmaktadır.


Manifoldlar hava akışına zorluk göstermeyerek hassas bir şekilde imal edilmektedir. Manifold sistemi emme ve egzoz olarak iki kısma ayrılır. Emme ve egzoz manifold biçimlerinin motordaki yanma odaları ve supap dizaynı ile çok yakın ilişkisi vardır.


Emme manifoldu, temiz havanın motor içerisine girmesini sağlar. Araçların bulunduğu yerin atmosfer basıncına göre doldurma verimi değişir. Hava, atmosfer basıncı tarafından silindir içinde oluşan hava boşluğuna (atmosfer altı basınca) itilir. Hava filtresinden geçen bu hava emme supabı kapanıncaya kadar devam eder.


Egzoz manifoldu, ön egzoz borusu, ara susturucu, merkez egzoz borusu, kuyruk egzoz borusu ve ana susturucudan meydana gelir. Bu sistem, motordan çıkan egzoz gazlarını dışarı atmaya yeterlidir. Ancak günümüz araçlarında egzoz sistemi üzerinde birtakım değişiklikler ve eklentiler yapılarak motorun daha verimli çalışması sağlanmıştır.


En sert koşullara maruz kalan parçalardan biri olan egzoz ve manifold sistemleri gruplarını titizlikle geliştirmeye devam eden ve SCR emisyonu ile bir adım öne çıkan Orex onaylanmış, orijinal üretici kalitesinde Egzoz, Manifold ürün grubu filtreleriyle ve diğer parçalarıyla Euro IV/V/VI motorlara yönelik olarak zengin ürün yelpazesine sahiptir.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi