Elektrik

Elektrik ürün sayısı 588
Dökümanlar
Videolar

Motorlu taşıtlarda kapı kilitleri, müzik sistemi, iç aydınlatma, dış aydınlatma, ikaz ışıkları vb. parçaları çalıştırmaya yarayan düzeneğe Elektrik sistemi denir. Motorlu araçlarda kullanılan elektrik gerilimi türü (DC) Doğru Akımdır. Alternatörde elektrik üretimi sırasında Alternatif Akım (AC) üretilse de bu, diyotlarla doğru akıma çevrildikten sonra kullanılır. Motorlu araçların elektrik kaynağı akülerdir. Aküler; motor çalışmıyorken, elektrikle çalışan donanımların elektrik ihtiyacını karşılar.


Aküler motorun ilk çalıştırılmasında marş motoruna da akım beslemesi yapar. Motor, çalıştıktan sonra sahip olduğu hareket enerjisi sayesinde, alternatör aracılığıyla araçtaki elektrikli donanımların elektrik beslemesini yapar ve aküyü de şarj eder. Motorlu araçlarda negatif kutup, araç şasisine bağlanmıştır, bu sebeple otomobillerde negatif kutup için “şasi” de denebilir. Aracın metal gövdesi negatif akımı tüm (bazı) elektrikli alıcılara iletebilir. Artı kutup bağlantıları ise şasiden ve birbirinden yalıtılmış haldedir, yalıtılmış şekilde alıcılara soket bağlantılarla bağlanır.


Orex onaylanmış, orijinal üretici kalitesinde elektrik sisteminde çeşitli elektrik sistemi parçaları ve akü grubuyla kullanıcılar için gün geçtikçe yenilenen dinamik ve zengin bir ürün yelpazesine sahiptir.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi