Jant - Teker -Bijon

Jant - Teker -Bijon ürün sayısı 169
Dökümanlar
Videolar

Motorlu kara yolu taşıtlarında, aracın yükü önce şasiye sonra da süspansiyon sistemi üzerinden tekerleklere bindirilir. Tekerlekler başlıca iki kısımdan oluşur. Birinci kısım çelik ve alaşımlarından yapılan jant, ikinci kısım ise yere temas eden yumuşak kısım olan tekerlek lastiğidir. Jant göbeği (disk) genel olarak çanak şeklinde bombeli üretilmektedir. Tekerlek poyrasının üstüne tespit edilmesi için konik oturma yuvaları (merkezlenmesi için) ve tekerlek bijon cıvataları ile somunları kullanılır. Jant göbeği çelik sacdan veya hafif metalden üretilmektedir. Diskler jantlara kaynak ya da perçinle birleştirilmektedir. Özel biçimler verilerek (kaburgalar) dayanım arttırılmaktadır.


Jantlar lastikleri üzerinde taşıyarak lastiklerin görevini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar. Jantlar, sürüş emniyetini sağlayan hayati parçalar oldukları için dikey ve yanal yüklere, sürüş ve frenleme kuvvetlerine ve üzerine etkiyen çeşitli diğer kuvvetlere dayanacak yeterlilikte olmalıdır. Jantlar yapılarında oluşturulan değişikliklerle motor ve özellikle fren performansına önemli katkılarda bulunmaktadır. Meydana gelen hava akımını fren disklerine yönlendirerek disklerin daha çabuk soğumasına yardımcı olmaktadır.


Zorlu yol koşullarına dayanması ve yol ile olan bağlantıyı maksimum seviyede tutulmasını sağlayan Jant – Teker – Bijon grubunda OREX, onaylanmış orijinal üretici kalitesi kapsamında hizmet ve güven vermeye devam etmektedir.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi