Şanzıman

Şanzıman ürün sayısı 289
Dökümanlar
Videolar

Şanzıman motordan aldığı enerjiyi var olan dişliler yardımı ile yükselterek şafttan diferansiyele aktarır. Diferansiyele aktarılan bu güç akslar vasıtasıyla tekerlere iletilir ve araç hareket kazanır. Fakat bu güç araç ilk çalıştığında direkt olarak iletilmemektedir. Debriyaj ve vites parçalarının senkronize hareketi ile aracın vitesinin uygun konuma alınmasıyla birlikte ileri ve geri hareket etmesini, hızın sabit bir şekilde kalmasını ve yüksek hıza çıkıldığında yakıt tasarrufu edilmesini sağlayan sisteme Şanzıman Sistemi denir. Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Aynı zamanda vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır.


Şanzımanlar genel olarak alüminyum bir muhafazaya sahiptir. Muhafazanın içerisinde bilyeler, senkromeç dişliler, vites hilalleri ve miller bulunmaktadır ayrıca milleri destekleyen yataklar, dişliler, yapısına göre senkromeç mekanizması ve vites değiştirme tertibatı da bulunur. Buradaki parçaların sayısı ve büyüklüğü vites kutusunun yapısına ve vites sayısına bağlı olarak değişir. Otomatik ve Manuel olmak üzere ikiye ayrılan şanzımanların periyodik bakımları da parça ömründe büyük bir önem taşımaktadır.


Orex onaylanmış, orijinal üretici kalitesindeki şanzıman parçalarının en önemli özellikleri güvenilirlik, dayanıklılık ve üst düzey performanstır. Orex, zengin şanzıman sistemi grubu ile sağladığı sürüş kolaylığı ve konforu ile ticari araç kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi