Süspansiyon

Süspansiyon ürün sayısı 672
Dökümanlar
Videolar

Seyir halindeki bir araca yoldan ve havadan birçok kuvvet etki etmektedir. Tekerleklerin araca bağlantısını yapan parçaların tümüne Süspansiyon Sistemi denir. Süspansiyonlu ve süspansiyonsuz taşıtın ağırlığı arasındaki ilişki sürüş konforunu ve direksiyon kararlılığını etkilemektedir. Süspansiyonlu taşıtın ağırlığı yüksek olduğu zaman gövdenin sarsıntıya yatkınlığı yol yüzeyinde bir pürüz olması halinde azalmaktadır. Bundan dolayı büyük ve ağır bir gövde daha konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Süspansiyonlu taşıt parçalarının özellikle gövde bölümünün salınımı ve sarsıntısı sürüş konforu açısından çok önemlidir.


Ön tekerleklerin araca bağlantısını yapan parçaların tümüne ön askı sistemi veya ön süspansiyon adı verilmektedir. Arka tekerlerin araca bağlantısını yapan parçaların tümüne ise arka süspansiyon adı verilir. Aracın yol tutuşu sürüş güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli faktörlerdendir. Aracın yerle bağlantısı ve yol tutuşu birçok parçanın birlikte hareket etmesiyle sağlanmaktadır. Yürüyen aksam, direksiyon sistemi, süspansiyon sistemi, fren sistemi ve tekerlekler belli bir düzen ile karosere bağlıdır. Süspansiyon sistemi otomobilin ağırlığını taşıdığı gibi lastiklerin de yola tutunmasını da sağlamaktadır. Taşıtın yol tutuşu hayati önem taşır; çünkü aracın aktif güvenliği, dengesi ve konforu bu sistemin sağlıklı çalışmasına bağlıdır.


Araç gövdesi ile tekerlekler arasına yerleştirilen süspansiyon sistemi, yolun yapısından kaynaklanan titreşimleri sönümlemek üzere tasarlanmıştır. Süspansiyon sistemi sürüş konforu ve güvenliği açısından ihtiyaç duyulan her parçada geniş ürün yelpazesiyle OREX, onaylanmış orijinal üretici kalitesindeki ürünleriyle en zorlu yol koşulları ve en ağır yüklerde bile bütün beklentileri karşılamaktadır.

Uyumlu Araçlar

Yardım Merkezi
Yardım Merkezi